Kolik poznáte ryb a která vás napadne jako první?

Žralok? Kdo by neznal film Čelisti a vražedné rybí monstrum, které vystačilo na několik pokračování. Ze žraloků máme respekt, ale je jen málo druhů, které člověka skutečně napadnou. Pak tu máme kosatku, kterou zachraňoval Willy, byla milá, ale ve skutečnosti je to docela zákeřný zabiják. Delfíni jako symbol milé ryby, která skáče nad hladinu a v delfináriu předvádí artistické kousky. Velryby, které dělají na zádech vodotrysk. Sardinky, které známe jen z konzerv v oleji, nebo v rajčatové omáčce. Filety, které jsou většinou z tresky.

Z těch, co plavou v našich končinách asi většina z nás pozná kapra, kterého míváme jako tradiční pokrm na Štědrovečerní večeři. Pstruha, kterého můžeme zahlídnout v horských potocích. A sumce, kterého asi viděl na živo jen málokdo, ale má fousky, díky kterým ho jednoznačně poznáte. Taky úhoř, který je typický svým hadím tělem.

pruty

Pokud se někdo v rybách vyzná, tak jsou to pochopitelně rybáři. K získání rybářského lístku totiž musí složit zkoušky, které zahrnují i toto. Ale nejen kvůli zkouškám rybáři rozeznávají ryby. Na každou rybu, pokud ji jde rybář chytat, totiž platí jiný způsob lovení. Například na sumce, který může vážit i přes 20 kilogramů nemůžete jít s prutem, který máte na kapra. Pořádný sumcový prut Mlsport musí vydržet extrémní zátěž při tahání sumce z vody a přitom se musí rybáři příjemně držet v rukou, aby mu sumec nevyrval prut z ruky nebo se neurval z háčku.

rybář

Vytáhnout z vody pořádný úlovek je snem každého rybáře. Mnohdy se chytají ryby v rybnících tzv. chyť a pusť, takže nejde o skutečný výlov a odvezení si ryby do mrazničky, ale ryba se chytí, změří, rybář se s úlovkem vyfotí a rybu pak opatrně pustí zpátky do vody. Pro takové rybáře je chytání ryb skutečným koníčkem, bez vlastního prospěchu.