Polární záře vzniká ve výšce 100 km, kde poletují ionty a volné elektrony. Slunce vymrští do vesmíru mrak části, kterému se říká sluneční vítr. Když vletí sluneční vítr do magnetického pole naší planety, bude interagovat s ionosférou a objeví se světelný úkaz – aurora borealis neboli česky polární záře. Nejčastěji je totiž k vidění poblíž polárního kruhu.
Nikdo vám nezaručí, že ji uvidíte. Ale pokud navštívíte námi popsaná místa, budete mít větší šanci, že uspějete.
Island
Ostrov ledu a ohně nabízí polární záři úplně všude. Klidně můžete zůstat v Reykjavíku, zajít si do kavárny či do muzea islandské kultury. Pokud se ale chcete vyhnout davům, navštivte třeba národní park Þingvellir. Tento národní park získal oblibu mezi fotografy, kteří chtějí ulovit dechberoucí snímky zimního nebe.
Norsko
Pokud se chcete vypravit do Norska, zvolte jeho severnější části. Ideální polohu má město Tromsø, které zároveň nabízí i další možnosti vyžití, jako jsou zimní sporty či plavby po fjordu. Pro dobrodruhy jsou tady Špicberky, ale pozor na lední medvědy. Polární záři lze pozorovat od konce října do března.
Švédsko
Pozorovat polární záři můžete už od září. Nejžádanější lokalitou je švédská část Laponska. Například národní park Abisko má optimální podmínky k pozorování, protože široko daleko není žádné světelné znečištění. Švédsko je na turisty připraveno. Ubytování si můžete zajistit například v hotelu z ledu.
Grónsko
Vypravit se do Grónska něco stojí. Ale je zde skutečně vysoká pravděpodobnost, že světélkující nebe zahlédnete. Máte šanci už v říjnu. Osada Kangerlussuaq je považována za jedno z nejlepších míst na Zemi, ze kterého auroru pozorovat. Ročně je zde v průměru 300 bezoblačných nocí. Hlavní město Grónska Nuuk je také dobrým pozorovacím bodem. Leží více na jihu, takže se zde stmívá rychleji.