Historie sportu
 
Název napovídá, že pochází z Francie, ale je tomu tak? Představte si, že prapůvod tohoto oblíbeného sportu sahá až do starého Říma.
První pravidla byla zformulována v roce 1907 a o tři roky déle se konala první oficiální soutěž.
Francie je jistě největším popularizátorem, protože pétanque je zde brán jako národní sport a je součástí životního stylu. Vzpomeňte si například na nezapomenutelnou scénku z pláže z filmu Četník ze Saint Tropes.
 míčky na petanque
Povinná výbava
K tomuto sportu není opravdu potřeba mnoho. Stačí si ve sportovních potřebách koupit koule, přímo k tomu určené. Sada obsahuje vše, co je nutné, což je: 6 až 8 kovových koulí (pro děti je možné sehnat i plastové), malou dřevěnou kuličku (tzv. prasátko, nebo-li košonek), většinou zde také najdeme provázek pro přesnější zjištění, čí koule je nejblíž. Koule jsou ve dvou až třech vzorech, aby se při hře od sebe lépe odlišovaly.
 
Hrací plocha
Co se plochy týče, tak pro rekreační hru nejsou stanovena v podstatě žádná pravidla, doporučila bych jen vyhledávat místa s měkčím povrchem (asfaltová cesta či zámková dlažba nebudou to pravé). Můžete si zaházet na pláži, na pískovišti, v parku, v lese, na louce, prostě všude, kde Vám to bude příjemné. Hra na nerovném terénu je někdy opravdu zábava.
 hráč petanque
Stručná pravidla
Rozdělíte se do dvou až čtyř družstev, podle počtu hráčů. Vyznačíte místo, odkud se bude vhazovat. Jeden z hráčů hodí do hracího pole košonek a samotná hra může začít. Hráči se střídají tak, že každé kolo hraje vždy jen jeden z každého týmu, dokud ani jeden hráč nemá kouli. Vítězné družstvo sečte všechny koule (za každou kouli je jeden bod), které jsou košonku blíže, než nejbližší soupeřova.
 
Správná technika – základ úspěchu
Kouli uchopíme do celé dlaně. Hřbet ruky směřuje k cíli a obloukovým hodem se snažte, aby koule letěla co nejblíže prasátku.
 
Přejí Vám pěknou zábavu a hodně nasbíraných bodů.