Type your search keyword, and press enter

Jak by mělo vypadat čištění topení

Asi není potřeba říkat, že v našich končinách se v zimě bez topení neobejdeme. Avšak zatímco naši předkové si získávali teplo ohněm zapáleným v krbu, dnes jej nahradily mnohem efektivnější radiátory ústředního topení. Je pravdou, že ty jsou, co se rozvodu tepla týče, mnohem efektivnější. Navíc můžeme být napojeni na centrální síť, což znamená, že každý dům nemusí mít svůj vlastní kotel. To vše pak velkým způsobem přispívá k naší pohodě během zimních měsíců.

v minulosti si lidé topili v krbu

Bohužel však zároveň platí, že právě radiátory jsou jedním z nejvíce zanedbávaných zařízení v domácnosti. Jen si vzpomeňte, kdy jste se naposledy věnovali čištění topení, a nyní nemám na mysli jen povrchní utření prachu, nýbrž skutečně důkladnou údržbu. Ta je totiž mnohem důležitější, než by se mohlo zdát, a to jak vnitřní, tak vnější. Radiátor se během času uvnitř zanáší vodním kamenem, neboť zdaleka nejčastěji používaným médiem pro přenos tepla je vodní pára. Tyto nánosy pak jednak snižují jeho efektivitu a také životnost.

moderní radiátor

Ovšem nejen uvnitř může docházet k problémům. I na vnější straně se hromadí prach a jiné nečistoty. A pouhé utření bohužel mnohdy nestačí. U starších typů se totiž může objevit postupem času i rez, který může povrch vážně poškodit.

Rozhodně se tedy vyplatí věnovat tomu pozornost. Ale jak na to? Nejlepší je při velkém úklidu věnovat pozornost i radiátorům a podrobit je jednak důkladné očistě a zároveň i prohlídce. Ta by měla proběhnout před začátkem tepelné sezóny, aby bylo možné případné nedostatky odstranit dříve, než bude nutné začít topit.

Pokud jde o revizi vnitřních částí, tu je dobré nechat na odborníkovi. Jistě, bude nás to něco stát, avšak v žádném případě neuškodí, když je jednou za rok či za dva necháme důkladně prohlédnout, zvláště u starších typů. Můžeme tím předejít jak neštěstí tak prostě i jen tomu, že budeme muset trávit zimu v chladu.

Crimeware

Crimeware je druh programu, který je určený k vykonávání trestné činnosti na internetu. Mezi nejčastější kriminální činnosti patří krádeže identity prostřednictvím sociálních sítí a loudění přístupu k bankovním účtům. Predátorům jde především o to, aby z poškozených jakýmkoliv způsobem dostali přístup k bankovnímu účtu a prováděli neoprávněné transakce a k obohacení samotného útočníka.
Každým rokem kriminalita na internetu roste, a proto bychom neměli své intimní a citlivé informace – jako jsou hesla, telefonní číslo, rodné číslo, číslo bankovního účtu apod. – veřejně publikovat.
Za crimeware považujeme všechny softwarové systémy, které jsou používány ke kyberzločinu.
Ukázka binárního kódu
Příklady metod
Instalace keyloggerů, což je software který snímá stisky jednotlivých kláves a tak útočníci sbírají informace, například ve formě hesel a přihlašovacích jmen. Také je velmi časté přesměrování poškozené osoby z oficiálních webových stránek na padělané, a to bez jakéhokoliv vědomí postižené osoby. Útočníci tento způsob provádějí tak, že člověk není schopen rozeznat oficiální doménu od té neoficiální.
Snad nejčastější chybou uživatelů je automatické ukládání hesel, čehož zloději velmi často využívají a dostat jakékoliv heslo z mezipaměti prohlížeče pro ně není žádný problém. S tím souvisí i napadení relace mezi bankou a klientem a vyčerpání finanční částky bez klientova vědomí.
Samostatná kapitola jsou mobilní telefony s nespočtem aplikací, které bývají mezi sebou propojeny, nebo mají přístup k datům, jako jsou kontakty a galerie. Útočníci tyto aplikace napadají, nebo je sami vytváří, a tyto informace z nich čerpají, následně je využívají k vlastním potřebám. Například krádež identity, vydírání, nebo je prodávají na zakázaných webech.
Počítačová data
Šíření
Na počítač oběti může být crimeware nainstalován více způsoby. Například spolu s aplikacemi, ve kterých je zabudován vir. Nejznámější je Trojský kůň Bankash G., který se využil v aplikaci Internet Explorer, ve kterém útočníci našli chybu. Tím pak mohli sledovat pohyb uživatelů a získávat přístup k jejich heslům a uživatelským účtům.
Šíří se taky prostřednictvím SMTP, což je protokol, který je určený k přeposílání elektronické pošty (e-mail) mezi přepravci MTA. Tyto hrozby se objevují jako, na první pohled neškodné mailové zprávy, kde vás útočníci zmanipulují k otevření přílohy, ve které je vir. Nedoporučuje se takovéto zprávy vůbec otevírat.

Super náhradník jménem Google Docs

Určitě každý z nás zná Microsoft Office. Pro ty co stále neví, jedná se o programy Word, Excel, PowerPoint, Outlook a další. Můžeme též mluvit o balíčku kancelářských programů. Tyto balíčky bývají často v nějaké demo verzi již při koupi nového notebooku. Určitě se s nimi můžete setkat například i ve firemních počítačích. Ovšem mají jednu velkou nevýhodu – jsou placené. Často za ně platíme nemalou finanční částku, aniž bychom věděli o tom, že existuje i jiná varianta! Pojďme se na ni společně tedy podívat.

obrazovka s prezentací

Existuje celá řada open source (zdarma přístupných) aplikací, které by již zmíněný kancelářský balíček mohli nahradit, ovšem nejznámější a v poslední době nejdokonalejší je právě Google Docs. Česky bychom tuto webovou aplikaci mohli přeložit jako Google Dokumenty. Tato aplikace je přístupná pro všechny uživatele Googlu zdarma. Pokud byste ji chtěli vyzkoušet, není nic jednoduššího si ji přes Google otevřít.
obrazovka s grafy

Jestliže máte program již otevřený, můžeme si vybrat, zda chcete tvořit dokument, tabulky, prezentaci nebo formulář. Po zvolení druhu dokumentu, je před vámi volba, zda chcete otevřít již existující dokument, nebo vytvořit nový. Pokud chcete vytvořit zcela nový, klikněte v pravém dolním roku na tlačítko plus. Naopak pokud dokument již vytvořený máte, prostě si soubor nahrajte z počítače a můžete s ním i nadále pracovat. Výbornou zprávou pro všechny jistě je to, že služba perfektně spolupracuje s Microsoft Office, tudíž lze upravovat i vytvářet soubory ve stejném formátu.

Další nespornou výhodou je, že vytvořené dokumenty jsou automaticky zálohovány. Díky tomu se nemusíte bát o ztrátu dokumentů. Dalším velkým plusem je, že dokumenty budete mít přístupné odkudkoliv, kde se připojíte ke svému účtu na Googlu.

Pokud vás tedy již nebaví vyhazovat peníze za placené programy, zkuste to zdarma s touto aplikací a jistě nebudete zklamaní!

Sociální sítě: Hrozba budoucnosti?

Máte aspoň jeden účet na některé z nejznámějších sociálních sítí světa – linkedIn, Facebook, Twitter, Google+? Máte na svém chytrém telefonu stažený messanger? Jste kromě spánku pořád online a sem tam kontrolujete, co dělají vaši kamarádi na sociálních sítích?

Alespoň jedno ano by zaznělo z úst 90 % obyvatel Evropy, Ameriky a části asijského světa. Vždyť jen v České republice má 60 % ze 7 miliónů lidí účet na Facebooku. Na Internetu pak tráví průměrný občan denně kolem 2,5 hodiny. Ženy o několik málo minut méně.

Zamýšleli jste se někdy na výhodami a nevýhodami světa online, nad riziky s onlinem životem spojené? Služby využíváme denně, že už nám mnohdy nepřijde, že by zde mohlo hrozit nějaké nebezpečí.

V čem mohou být sítě užitečné?

•        získáte nabídky zajímavých prací – například na LinkedINu,
•        poznáte zajímavé lidi z celého světa – Couchsurfing, ale i Facebook,
•        jste v kontaktu i na dálku – například s rodinou, přáteli, přestože někdo z vás odcestoval do ciziny,
•        život vašich přátel zveřejněný na Internetu vás může motivovat k lepším výkonům, ke změně vašeho života,
•        pocit cestování – skrze fotky a komentáře druhých se můžeme dozvídat o kulturách, politice, ekonomickém dění i v částech světa, kam bychom se nikdy nevypravili.

Kde ale leží rizika sociálních sítí?

•        plýtvání našeho času pro něco užitečnějšího,
•        ztráta soukromí – zneužití vystavených fotek třetí stranou, oznámení své polohy nechtěně lupičům,
•        kyberšikana, stalking – navíc pachatelé jsou hůře vypátratelní,
•        závist – přiznejme si, kolikrát jsme záviděli hezké fotky někoho z našich kamarádů,
•        žijeme více online než offline – chodíte ještě s přáteli ven, sportovat?
•        lenivíme, méně sportujeme.

Je ale jen na nás, jak zvážíme rizika a výhody bytí na sociálních sítích. Každý může vytěžit maximum výhod a obejít rizika, je ale dobré si je stále uvědomovat a připomínat.